Česká ekonomika rychle zpomaluje, míří do recese a hrozí nedostatek energií. Musíme se naučit říkat si pravdu místo vysílání signálů.

27.07.2022

Již od svého mládí mám rád čísla. Jde z nich mnohé vyčíst, a hlavně i do budoucna modelovat vývoj, který se dá očekávat. I když v dnešní době je to opravdu těžké.
Kdo z nás tuší, co bude za pár měsíců?
Česká ekonomika rychle zpomaluje, míří do recese a hrozí nedostatek energií. Tak to prostě bohužel je. Musíme se naučit říkat si pravdu místo vysílání signálů.

 
Ale podívejme se na to očima čísel. Ceny zemědělských výrobců meziročně:

Rostlinná výroba +58%
Živočišná výroba +24%
Takže pravdu. Takový růst naznačuje, že ceny potravin, které už v červnu vzrostly o 18%, mohou bohužel ještě růst urychlit. Tak to prostě je, když se točíme v kruhu a nic neděláme že vládo. 

A pokračujeme.


Jak se vyvíjejí ceny potravin okolo ČR meziročně:
V Německu +12%,
V Rakousku +11%
V Polsku +13%.
V Česku +18%.
Průměr za celou EU je 12%.
U nás tedy rostou ceny potravin citelně rychleji než u našich sousedů. A opět je na místě ptát se proč asi že? Odpoví si každý sám.

 
Když půjdeme ještě do většího detailu, tak zjistíme, že ceny mouky a obilovin vzrostly u nás výrazně více než v okolních zemích. Dvojnásobně ve srovnání s Německem, Polskem nebo Rakouskem.

I výrazně více než na Slovensku.

No a dobrá zpráva na závěr. Světové ceny pšenice v posledních týdnech výrazně korigovaly růsty. A vytvářejí prostor pro pokles maloobchodních cen mouky o 20-25 procent. Ano vytvářejí ... ale to neznamená, že se tak stane.
Volení politici už musí začít poslouchat hlas lidí, na které jejich nečinnost nejvíce doléhá. Ta bezmezná moc pětikoalice, jejích poslanců a senátorů musí skončit! A i právě proto jsem přijal výzvu a rozhodl se kandidovat do senátu ve volebním obvodu 37 - Jičín/Nymburk.
KONEC KARTELU V SENÁTU
Jaromír Dědeček