Hnutí ANO požaduje odstoupení krajské radní Berdychové

11.08.2020

Hnutí ANO v Královéhradeckém kraji je velmi znepokojeno informacemi, podle kterých byla bývalá ředitelka Střední školy řemeslné v Jaroměři Jitka Kočišová vystavena věkové diskriminaci. Té se měla dopustit při konkursu na nového ředitele školy radní pro školství Martina Berdychová. Je to vážná situace. Pokud se podezření nepodaří vyvrátit, vyzývá zastupitelský klubu hnutí ANO náměstkyni hejtmana pro oblast školství, kultury a sportu Martinu Berdychovou k rezignaci," komentuje situace krajský zastupitel hnutí ANO Miroslav Kodydek.

Případem údajné diskriminace se v tuto chvíli už zabývá i ombudsman. "Během konkurzního řízení nikdo neměl připomínky k mé předložené koncepci, na všechny otázky jsem odpovídala se znalostí věci, nikdo mi neřekl, že říkám něco špatně. Za jediný důvod mého neúspěchu považuji věkovou diskriminaci," řekla pro včerejší vydání Hradeckého deníku bývalá ředitelka Jitka Kočišová.

Předsedkyní konkursní komise byla právě krajská radní Martina Berdychová. Podivné je, že krajská radní pro školství Martina Berdychová je v Jaroměři členkou školské rady a za celou dobu svého působení nevznesla žádnou námitku k práci ředitelky Kočišové. Ta svoji funkci vykonávala plných 11 let. Krajský zastupitel za hnutí ANO Miroslav Kodydek vznesl 22. června na zastupitelstvu oficiální dotaz na průběh konkursu. "Odpovědi jsem se však nedočkal s tím, že veškeré informace o probíhajícím řízení jsou neveřejné," říká Miroslav Kodýdek.

Hnutí ANO proto žádá hejtmana Jiřího Štěpána, aby zprostil mlčenlivosti členy komise při konkursním řízení na ředitele školy. Jedině tak se může podezření potvrdit nebo vyvrátit. "Škola vychovává nové řemeslníky, tesaře či truhláře, kteří jsou v tuto chvíli na trhu práce velmi potřební," říká lídr hnutí ANO v nadcházejících krajských volbách Jaromír Dědeček. "Destabilizace a nejistota, kterou krajská radní Berdychová ve škole způsobila, je neomluvitelná," dodává Dědeček.