Hnutí ANO zřídí Krajskou ekonomickou radu se svými odborníky, vedení kraje iniciativu odmítlo

17.06.2020

Koalice Královehradeckého kraje odmítla vstřícný návrh hnutí ANO na zřízení Krajské ekonomické rady (KER). KER měl fungovat jako expertní poradní orgán hejtmana, jehož členství by bylo neplacené. "V případě podzimní změny krajské koalice by tak byla zajištěna kontinuita v rozpočtové politice kraje, která je velmi důležitá pro co nejrychlejší překonání ekonomické krize. Bohužel se opět potvrdilo, že stávající koalice i v krizi politikaří a nehledá nejlepší řešení pro lidi," komentuje zamítnutí návrhu kandidát na hejtmana za hnutí ANO Jaromír Dědeček.

Návrh na založení KERu předložilo hnutí ANO hejtmanovi zhruba před třemi týdny. Princip vycházel například z modelu Ústředního krizového štábu, ve kterém měla své zástupce koalice i opozice, nebo tzv. NERVu - ekonomického poradního orgánu vládu složeného z nestranných odborníků. Podobně do KERu by mohly nominovat dva své odborníky všechny strany, které byly zvoleny do dnešního zastupitelstva Královéhradeckého kraje. "Ten nápad mě osobně nepřišel špatný, ale na půdorysu stávající koalice pro něj nebyla podpora," komentoval návrh hnutí ANO hejtman Jiří Štěpán. Odmítnutí podané ruky považuje hnutí ANO v Královéhradeckém kraji za nezodpovědnou chybu, která může v případě změny ve vedení kraje v podzimních volbách prodloužit ekonomické uzdravení regionu. Krajská koalice už ústy radního pro finance Rudolfa Cogana oznámila, že se chystané škrty v rozpočtu kraje budou pravděpodobně týkat i schválených investic. Vinu za omezování investic připisuje Cogan vládě. "Přitom ještě před několika dny nás celá Královehradecká koalice přes média ubezpečovala, že žádné škrty v investicích nechystá. Prohlášení jsou chaotická. Místo toho, aby se koalice snažila s opozicí v těžkých dobách dohodnout tak politikaří a naše vstřícné návrhy přes svůj křik neslyší," říká kandidát hnutí ANO na hejtmana Jaromír Dědeček, který společně s poslanci ANO jednal minulý týden o řešení ekonomické krize s ministryní financí Alenou Schillerovou. O výstupy z jednání ale nebyl na straně koalice sebemenší zájem.

Hnutí ANO se po zamítavé reakci vedení kraje na zřízení KER přesto rozhodlo tento poradní orgán zřídit. Složí ho ze svých odborníků. "V těchto dnech budeme například navštěvovat místní podniky a zaměstnavatele. Pokusíme se zjistit, v jaké jsou ekonomické kondici, zda se nechystají propouštět zaměstnance a jestli by jim kraj nemohl v současné situaci pomoci," říká Jaromír Dědeček a dodává, že závěry ze všech jednání bude zveřejňovat.