Investiční akce obcí a měst se nezastaví, ujistili poslance ministři.

08.06.2020

Poslanci ANO 2011 Jiří Mašek, Pavel Plzák a Petr Sadovský posíleni o lídra za ANO do krajských voleb Jaromíra Dědečka a starostu Hronova Petra Koletu absolvovali ve čtvrtek 28. května jednání hned se třemi ministry. Cílem bylo zjistit stav financí, kterými chce vláda obcím a městům kompenzovat výpadek ve sdílených daních. "Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová i ministryně financí Alena Schillerová nám potvrdily, že města a obce nebudou muset zastavovat investiční výstavu. To je pro nás Královéhradecký kraj naprosto klíčové," komentoval výsledek schůzek poslanec Jiří Mašek.

Ministerstvo financí ústy Aleny Schillerové potvrdilo, že má připraven dostatek financí na to, aby obce nemusely krátit investiční výstavbu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová poslance informovala, že její resort má pro investiční podporu připravených projektů v obcích a městech po celém Česku připraveno 10 miliard korun. "Důležité pro Královéhradecký kraj je potvrzení dotační částky převyšující 666 milionů Kč pro celou ČR z programu Podpora bydlení a Podpora bydlení v oblastech se strategickou průmyslovou zónou. V našem kraji je takovou lokalitou například oblast Solnice - Kvasiny," vysvětluje poslanec a místostarosta Dobrušky Petr Sadovský. Dotace budou využity na výstavbu podporovaných bytů, výtahů a bezbariérových přístupů v bytových domech, a dále na výstavbu technické infrastruktury k zasíťování pozemků. "Tyto dotace putují skutečně tam, kde jsou potřeba. Na pečovatelské byty, výstavbu domovů, kde mohou senioři nadále žít aktivním společenským životem, a také na lepší přístup do bytů v domech, kde žijí naši starší spoluobčané. Mohu potvrdit, že část peněz putuje i do regionu Solnice - Kvasiny, který se potýká s nedostatkem bytů a technické infrastruktury," uvedla ministryně Klára Dostálová.

Poslanci se setkali také s ministrem Karlem Havlíčkem řídícím současně ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo dopravy a ředitelem ŘSD Radkem Mátlem. Projednali s ním problematiku železniční dopravy a budování dálnic v Královéhradeckém kraji. "S oběma pány jsme domlouvali další spolupráci při urychlení přípravy výstavby dálnic na regionální i celostátní úrovni. Jde především o to, aby starostové pomohli při jednání o výkupech pozemků a dalších krocích pro urychlení výstavby. Jde již o třetí schůzku s ministrem dopravy a opakovanou schůzku s ředitelem ŘSD panem Mátlem, kdy hlavním zájmem je posunout termín dokončení D11 a D35 o 2-3 roky dříve," popisuje obsah setkání ekonom a kandidát na hejtmana Jaromír Dědeček. Jako klíčový moment k urychlení výstavby obou rychlostních komunikací označili všichni účastníci schůzky schválení zákona o liniových stavbách v tomto roce.