Koronavirus připravil kraj už skoro o 150 milionů. Investice se nesmějí zastavit.

04.06.2020

Propad daňových příjmů kraje způsobený pandemií koronaviru dosáhl na konci května sumy 148 milionů korun. Vyplývá to z aktuálního vývoje sdílených daní v Královéhradeckém kraji. "Klíčové je vydržet a nezastavovat investice. Krajské finance jsou i díky dlouhodobě zvýšeným příjmům od státu v dobré stavu. Zvládnou to. Tento týden budeme o situaci jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou," komentuje situaci ekonom a kandidát hnutí ANO na hejtmana Královehradeckého kraje Jaromír Dědeček.

Daňové příjmy měst v minulých letech díky vládním opatřením vzrostly o 44 procent, příjmy krajů o 50 procent. "Údaje, které máme k dispozici říkají, že v období od 1.3.2020 do 22.5.2020 je dopad koronavirové krize na sdílené daně v rámci kraje ve výši 148 milionů. Celkově kraj za prvních pět měsíců roku obdržel o 110 milionů méně za stejné období v loňském roce," uvádí 1. náměstkyně primátora Hradce Králové pro oblast ekonomiky a krajská zastupitelka za hnutí ANO Monika Štayrová. 

Podstatnou část rozpočtu kraje i měst tvoří přerozdělení daní od malých firem. Společníci těchto firem postižených koronavirem mají nyní podle návrhu vlády dostávat stejně jako živnostníci podporu 500 korun za den. Podle odhadů tím na příjmech z daní přijdou obce o 11 miliard a kraje asi o čtyři miliardy korun. Zástupci samospráv si nyní stěžují, že nebudou mít na investice. 

I proto vláda připravuje masivní dotační podporu investičních projektů, která bude odpovídat tomu, co se vezme ze sdílených daní na kompenzačním bonusu. "Podle mého názoru krajské finance vydrží víc, než se může zdát. I s kompenzačním bonusem pro malé firmy se odhaduje propad rozpočtů krajů měst a obcí asi o 11 procent. Takzvané "stress testy" ministerstva financí ukázaly, že i 15procentní propad v příjmech kraje zvládnou, aniž by se musely extrémně zadlužovat," vysvětluje Jaromír Dědeček. 

Podle zástupců hnutí ANO v Královéhradeckém kraji je zcela zásadní, aby se v příštích letech hodně investovalo, a to nejen ze státního rozpočtu, ale i z rozpočtů obcí a krajů. "Je třeba dát impulzy do těchto rozpočtů, nalít do ekonomiky peníze. Roztočená kola ekonomiky se nesmí zastavit, protože jejich restart by přinesl více nákladů než současná podpora toho, aby se točila," uzavírá Jaromír Dědeček. 

Ten bude společně s dalšími zástupci regionu jednat ve čtvrtek 28. května 2020 o dopadech na krajský rozpočet a chystaných opatřeních s ministryní financí Alenou Schillerovou.