Poděkovat …a do práce!

01.06.2020

Lékaři, zdravotní sestry, personál nemocnic, řidiči sanitek, pracovníci Domovů seniorů a Domů sociálních služeb. Ti všichni zažívali v minulých týdnech extrémní vytížení. S nasazením vlastního zdraví každý den bojovali o zdraví druhých. Těm všem se sluší poděkovat. Nejen potleskem a slovem obdivu, ale i zaslouženou finanční odměnou, o které se teď jedná.

Zdravotníci a sociální služby jsou pro stát i kraj drahé a musí na ně nějak vydělat. A stát vydělává především tak, že od nás vybírá daně. A tady se dostáváme k druhé části titulku mého článku. K práci.

Je nutné co nejdříve otevřít co největší množství podniků, a to od malých obchodů a živností, až po výrobu v těch největších fabrikách. Zároveň je potřeba obchodníkům a výrobcům pomoc s odbytem. Což o to, místní obchod může nákupem podpořit každý z nás. Místnímu opraváři bot můžeme "dát vydělat" také tak nějak všichni. Ale koupit si třeba autobus IVECO z Vysokého Mýta? I když se výroba začíná obnovovat, na zahraničních trzích bude ještě dlouho situace složitá a odbyt nejistý. Autobusy ale může koupit česká dopravní společnost, která má kontrakt - třeba s naším krajem. Krajské úřady by proto měly motivovat své dopravce k nákupu u nás vyrobených moderních vozidel. Vrátí se nám to všem. My, uživatelé veřejné dopravy, budeme jezdit v nových autobusech. Fabrika nebude muset propouštět své zaměstnance. A ti nebudou od státu pobírat podporu, ale budou mu odvádět daně.

Z těch můžeme platit odměny našim lékařům, zdravotním sestrám a lidem ze sociálních služeb. Zaslouží si to...

Ing. Jaromír Dědeček

Ekonomický konzultant

Bývalý předseda představenstva Seco GROUP a.s.