Propad daňových příjmů kraje za první pololetí je 226 milionů korun

20.06.2020

Propad daňových příjmů kraje způsobený pandemií koronaviru dosáhne na konci června sumy 226 milionů korun. Vyplývá to z aktuálního vývoje sdílených daní v Královéhradeckém kraji.

"V tuto chvíli je nejdůležitějším úkolem kraje nepolevit v již započatých investicích. Náš zastupitelský klub proto - jako správná a konstruktivní opozice - nebude svým hlasováním na zastupitelstvu investičním projektům bránit. Investice pomohou firmám udržet pracovní místa," říká ekonom a kandidát hnutí ANO na hejtmana Královehradeckého kraje Jaromír Dědeček.

Tento názor je zcela v souladu s plánovanou podporou obcí a krajů, kterou již schválila vláda. Obce a města tak dostanou příspěvek 1 200 korun na obyvatele. Celkově půjde o téměř 13 miliard korun. "Věřím, že k tomuto rozhodnutí došla vláda i díky naší návštěvě ministryně financí Aleny Schillerové, kde jsme jí situaci v kraji a obcích detailně popsali," připomíná poslanec ANO za Královehradecký kraj Jiří Mašek květnovou návštěvu na Ministerstvu financí.

Daňové příjmy měst v minulých letech díky vládním opatřením vzrostly o 44 procent, příjmy krajů o 50 procent. Podstatnou část rozpočtu kraje i měst tvoří přerozdělení daní od malých firem. I tyto společnosti nyní čerpají vládní pomoc, která jim má umožnit přežít současnou krizi.

Vláda kromě podpory obcí podpoří i přímo kraje, kterým přispěje na opravy silnic II. a III. třídy. Navýší i objem investic do Státního fondu dopravní infrastruktury. "Další peníze na opravy krajských silnic určitě pomohou místním firmám udržet své zaměstnance a samozřejmě zkvalitní obyvatelům kraje cestování auty. Pouze doufám, že má kraj připraven dostatek projektů, na které bude možné peníze čerpat," říká Petr Koleta, odborník hnutí ANO na dopravu.

Hnutí ANO navrhovalo také zřízení Krajské ekonomické rady (KER), kterou by tvořili ekonomové a další odborníci nominovaní všemi politickými subjekty, které mají své krajské zastupitele. Cílem rady bylo zmapovat ekonomickou kondici firem v kraji a zjistit, zda může kraj svými projekty místní podniky podpořit.

Současná krajská koalice však zřízení rady, jejíž členství by bylo neplacené, odmítla. "Kraj se tak připravil o unikátní šanci získat informace o ekonomické kondici místních firem přímo z terénu. Připomínám, že se v říjnu konají krajské volby a nová koalice by získala velmi cenné podklady. Nevadí, po podnicích jsem začal jezdit se svým týmem a mám už celou řadu velmi zajímavých poznatků," říká Jaromír Dědeček. První zprávu o ekonomickém stavu kraje hodlá kandidát na hejtmana zveřejnit začátkem léta.