Propad daňových příjmů kraje zpomalil. „Díra v rozpočtu“ se zmenšila zhruba o 30 milionů.

27.07.2020

Zatímco propad příjmů kraje ze sdílených daní činil ke konci června 226 milionů korun, ke konci července se snížil na 194 milionů korun. Vyplývá to z aktuálního vývoje sdílených daní. "Je to určitě dobrá zpráva. Na to, abychom mohli potvrdit změnu trendu je brzy, protože na zlepšení se mohl podílet i termín 30.6., do kdy jsou zvyklé firmy platit daně z příjmu," vysvětluje ekonom a kandidát na hejtmana za hnutí ANO Jaromír Dědeček.

Propad daňových příjmů kraje způsobený pandemií koronaviru dosáhne na konci července sumy 194 milionů korun. Jde o meziroční srovnání krajských příjmů, kdy se sečtou a následně porovnají všechny příjmy ze sdílených daní za období leden - červenec. "Za mě spíše nejde o změnu trendu. Proto stále platí, že do konce roku očekáváme propad v celkové výši kolem 500 milionů korun. Poslední epidemiologický vývoj navíc ekonomice neprospívá," komentuje situace Jaromír Dědeček.

Vláda již připravuje řadu opatření, která mají výpadky v příjmech nahradit. V těchto dnech se například diskutuje o návrhu, který by kompenzoval stávající výpadek částkou 500 korun na každého obyvatele kraje ze státního rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová již několikrát zdůraznila, že kraje dostanou více peněz, než o kolik přišly. "Varuji proto před unáhlenými kroky, jako je zastavování investičních akcí. Z jednání, které jsem vedl na ministerstvech totiž jasně vyplývá, že vláda připravuje řadu programů na podporu dopravních staveb, nebo investic do zdravotnictví. Podporu ale dostanou pouze připravené projekty. Pokud se nyní zastavíme, čerpání nebude možné," dodává Jaromír Dědeček.

Z průzkumu mezi společnostmi, které podnikají na území kraje navíc vyplývá, že se mnoho z nich chystá propouštět své zaměstnance kvůli nejistotě ohledně zakázek pro druhou polovinu roku. "Kraj by proto měl přímo v terénu zjišťovat, zda nemůže těmto podnikům pomoct například formou veřejných zakázek na dodávky zboží, či služeb. To z kanceláře neuvidíte," upřesňuje Jaromír Dědeček s tím, že on se svým týmem už řadu podniků navštívil.