Strojírenské firmy v kraji mají potíže, propouštění se nevyhnou

28.07.2020

V královéhradeckém kraji začínají mít ekonomické potíže především strojírenské firmy. Vyplývá to ze zjištění týmu kandidáta na hejtmana za hnutí ANO Jaromíra Dědečka, který objíždí velké podniky v kraji a zjišťuje jejich kondici. "Nejistota je cítit na každém kroku. Jde především o to, že řada firem, které podnikají ve strojírenství, nemá potvrzené dlouhodobé zakázky a vidí maximálně 3 měsíce dopředu," říká Jaromír Dědeček.

Současná koalice vládnoucí v Královéhradeckém kraji nepřijala návrh lídra hnutí ANO Jaromíra Dědečka na vytvoření Krajské ekonomické rady. Jaromír Dědeček proto začal sám objíždět velké firmy, které podnikají v Královéhradeckém kraji a při schůzkách s managementem zjišťuje jejich kondici. Za sebou má už 10 návštěv podniků zaměstnávajících řádově stovky až tisíce lidí. "Potíže jsou hlavně u dodavatelů pro automobilový průmysl. Firmy, které byly závislé na trzích Ruska a Číny nemají zatím žádné objednávky, ale pouze přísliby na rok 2021," vysvětluje Jaromír Dědeček. Podniky mají problémy také s dodávkami polotovarů ze zahraničí. Zahraniční partneři neplní své závazky vůbec, nebo se značným zpožděním. Právě ve strojírenství hrozí největší vlna propouštění, a to už na podzim tohoto roku. "Když jsme spočítali možné počty adeptů na propuštění, dospěli jsme v Královéhradeckém kraji k vyšším stovkám až tisícům zaměstnanců. Jména konkrétních společností na jejich žádost nezveřejňujeme, jelikož se bojí paniky mezi zaměstnanci," říká Jaromír Dědeček. Potíže mají také firmy, které vysoutěžily veřejné zakázky na začátku roku a nemají mnohdy dosud uzavřené smlouvy. To se týká i zakázek pro stát, kraje a obce. Bez uzavřených smluv nemůžou podniky zahájit výrobu, což bude mít vliv na dodržení termínů plnění zakázek.

Problémy zatím nehlásí jeden z největších zaměstnavatelů v kraji JUTA Dvůr Králové nad Labem. Ta podle majitele a generálního ředitele Jiřího Hlavatého má v současné době dostatek zakázek. "Zdá se, že JUTA je skutečně výjimkou. Jak jsme se dozvěděli přímo od pana Hlavatého, kvůli nedostatku lidí spíš nestíhají vyrábět," komentuje návštěvu textilky Dědeček. Při rozhovoru s Jiřím Hlavatý došlo i na diskusi kolem dokončení operačních sálů ve dvorské nemocnici, kde JUTA ze svých prostředků zaplatila stavební dokumentaci. Lídr hnutí ANO do podzimních voleb generálnímu řediteli podniku potvrdil, že dokončení tohoto mnohokrát odloženého projektu hnutí ANO podporuje. "Pro udržení zaměstnanosti v kraji navrhujeme rychle zahájit investiční akce ve zdravotnictví a v sociálních službách. V našem kraji chybí dlouhodobě 1 000 lůžek v domovech pro seniory a teď je čas to napravit. Důležité jsou také investice na opravy veřejných budov a dopravní stavby," navrhuje po první sérii návštěv podniků v kraji Jaromír Dědeček.

Z veřejně dostupných dat v rámci celého Česka vyplývá, že ubytovacích a restaurační služby mají v současné době vytíženost kapacit ve srovnání s dobou před pandemií na 65 - 85 % dle polohy konkrétního zařízení. V oblasti pivovarnictví se očekává propad výstavu piva oproti roku 2019 o zhruba 5 %. Zpracování masa a výroba uzenin se po zrušení nouzového stavu stabilizovalo a blíží se stavu před pandemií. Veliké problémy jsou v segmentu výroby šperků. Důvodem je minimum zahraničních turistů v ČR a zároveň omezení exportních trhů. Dopravní společnosti hlásí zakázky na úrovni 60 % před vyhlášením nouzového stavu. To se netýká dopravců sypkých hmot, které zachraňuje plná stavbařská sezóna.