Včera jsem navštívil s hejtmanem královehradeckého kraje Martinem Červíčkem průmyslovou školu v Jičíně.
Včera jsem navštívil s hejtmanem královehradeckého kraje Martinem Červíčkem průmyslovou školu v Jičíně. Přátelé a pro informaci. Tato škola má velké spadové území a patří ve svém oboru k nejlepším v ČR. Jičín má být na co hrdý.
Na druhou stranu je problém že České školství není schopné vychovat dostatek technicky vzdělaných lidí - do studia technických oborů se mladí nehrnou. Přitom momentálně na trhu chybí až sto tisíc techniků do výroby. Proto je nutné ke studiu technických oborů přitáhnout nové žáky. A to je opravdu priorita. Navrátit technickému vzdělávání prestiž je náročný úkol, ve kterém také hrají velkou roli peníze.
Peníze potřebuje kompletně celé školství, jsou nutné i k přilákání a udržení kvalitních pedagogů, o podobách financování se vedou debaty již mnoho let, ale zatím se v zásadě nic nezměnilo. V minulých letech se hojně diskutovalo o zavedení školného na vysokých školách, ale v současnosti není školné na pořadu dne. Ani jeho zavedení by ovšem nevyřešilo zásadní finanční deficit českého školství.
Bylo by dobré, kdyby se plnilo alespoň to, co se vyhlásilo. Například všechny vlády slibovaly zvýšení podpory technickému vzdělávání, ale zatím se to nikde neprojevilo. Dlouhodobé sliby o zvýšení podílu výdajů do kapitoly školství, třeba na úroveň zemí, se kterými se chceme poměřovat, se bohužel posunuly do oblasti nesplněných přání.
Osud českého, nejen technického školství drží v rukou politici, kteří jednou musejí nový model financování zvolit. Rozhodnutí to bude těžké, protože téměř jistě znamená, že by stát měl na vzdělávání vydávat mnohem více peněz než dnes.