Vyjádření Hnutí ANO ke kritice radního Královéhradeckého kraje Rudolfa Cogana

12.06.2020

Hnutí ANO v Královéhradeckém kraji reaguje na prohlášení radního Královéhradeckého kraje Rudolfa Cogana odpovědného za krajského finance. Rudolf Cogan pro redakci MF Dnes prohlásil, že zástupci Hnutí ANO "Mají plnou pusu toho, že kraj musí investovat, ale tady nám seberou čtvrt miliardy, které by šly čistě do investic."

"Pan náměstek Rudolf Cogan křičí a přes svůj řev neslyší naše vstřícné návrhy," říká kandidát hnutí ANO na hejtmana Jaromír Dědeček. "Ještě před týdnem nás celá koalice ubezpečovala, že žádné škrty v investicích nechystá. Zástupci koalice tak reagovali na náš návrh zřídit Krajskou ekonomickou radu, která by řešila mimo jiné rozpočtové problémy kraje," říká Dědeček a dodává, že návrh na zřízení KER stále leží bez odpovědi na stole hejtmana Štěpána. "Minulý týden jsme jednali na ministerstvu financí s paní Alenou Schillerovou. K tomuto veřejnému jednání jsme dokonce vydali tiskovou zprávu, ale nikdo z koalice se nás ani nezeptal, jak jednání probíhalo a co z něho pro kraj vyplývá. A nyní nás přes média vyzývají ke společnému prosazování návrhu, který nám ani oficiálně nepředložili. Místo aby s námi začali jednat a hledat řešení, pouze se zbavují odpovědnosti a čekají, kdy se investice zastaví," diví se Dědeček.

Na prohlášení Rudolfa Cogana reagoval i poslanec Jiří Mašek. "Pan Cogan se s námi 4 roky nebaví a když potřebuje pomoc s financováním kraje, jsme mu dobří. Během fungování stávající krajské koalice investovala vláda ČR do financování krajů o 40 % víc než v minulých obdobích. Řádný hospodář by si měl tvořit rezervy a nebrečet, že nemá finance, když přijde všeobecně očekávaná recese. Navíc pan Cogan jaksi zapomněl dodat, že v zásobníku projektů pro obce v Královéhradeckém kraji je na 65 projektů pro zhruba stejný počet obcí v našem kraje v celkové hodnotě dotací skoro 200 milionů korun. Například na komunikace v 10 obcích přiteče od státu na obecní účty 26 milionů korun, 12 obcí dostane celkem 93 milionů korun na opravy budov a takto bych mohl pokračovat. Místo toho, aby obce čekaly na peníze třeba i roky, dostanou tyto finance v horizontu měsíců," vysvětluje poslanec Jiří Mašek.